A gyakorlatok nem ártalmasak senkinek, a legsúlyosabb problémákat is javítja az orvosi kezelés mellett, vagy annak befejezte után. Ha az orvosok nem tudnak már segíteni, mi, természetgyógyászok még sok lehetőséget kipróbálhatunk. Két problémára azért felhívnám a figyelmet:
A gyerekeknél szemtengelyferdülés esetén, a szemüveg tartósabb levételéhez a hivatásos szemtréner és a módszert alkalmazó szemorvos rendszeres felügyelete szükséges!
A cukorbetegeknél is erősíthető a látás, csökken az újabb bevérzés, de ennek kockázatát nem lehet teljesen kizárni!!!
*
A módszer megismerése folyamán új fogalmakat kell megtanulni, a szemorvosi kifejezések is új értelmet kapnak, vagy teljesen félre kéne tenni azokat. Meg kellene érteni az egészséges látás feltételeit, amelyeket Dr. Bates többek között így fogalmaz meg:
-központi beállítás, v. mentális fókusz: Jó látás esetén a tekintet és a tudat egyszerre csak arra az egy pontra irányul, ahova épp nézünk.
-kedvező látási feltételek: jó látás esetén nem a fény erőssége és az olvasási távolság, hanem a központi beállítás megléte a fontos .
-ingázás: a jól látó szemnek van egy állandó, finom, passzív mozgása, ami rossz látásnál módosul, vagy megszűnik.
-ellentétes irányú mozgás: amikor a szem valamelyik irányban elmozdul, az álló tárgyak a szem mozgásával ellenkező irányban látszanak elmozdulni, míg a rossz szeműeknél sokszor nem így van.
-memória: betűk és a tárgyak vizualizációs memóriájának fejlesztésével a látás minden esetben javul.
-képzelet: Csak azt láthatjuk jól, amit a nézéssel együtt teljes figyelmünk is kisér és el is tudjunk képzelni/vizualizálni nyitott szemmel is. Viszont csak akkor megy a jó elképzelés, ha pontos az emlékezés.
-relaxált állapot: a memória és az képzelet csak tökéletes nyugalom esetén áll fenn, ebből következik, ha bármelyik kettő e háromból teljesült, akkor a harmadiknak is fenn kell állnia, tehát a látás-újra- tökéletes .